Projekti, ki dvigujejo profil nogometa v družbi in izboljšujejo status ter javno podobo nogometašev, povečujejo povezanost klubov z lokalnimi skupnostmi in posledično obisk na tekmah. Slovenija si lahko za zgled vzame nekaj bolj urejenih in k temu naravnanih sredin iz tujine, na primer Anglije, kjer se z omenjenimi projekti ukvarjajo že nekaj časa.
Skupaj za dobro nogometa
-
18.12.2013
Obiski športnih društev v sklopu evropskega projekta ”PROTECT YOUR SPORT”
V preteklih tednih so bile vsebine projekta že predstavljene nekaterim športnim kolektivom, ki so se na obisk predstavnikov SŠS odzvali pozitivno.
-
6.11.2013
Državno priznanje danskemu sindikatu
Danski sindikat profesionalnih igralcev nogometa (Spillerforeningen) je prejel priznanje s strani Ministrstva za socialne zadeve, mladino in vključevanje, za prizadevanja in aktivnosti na področju družbeno koristnih projektov.
-
11.9.2013
Slovenski športniki vključeni v evropski projekt ”Protect your sport. Don't gamble with it”
Projekt "PROTECT YOUR SPORT. DON'T GAMBLE WITH IT” je prvi od tovrstnih aktivnosti znotraj EU, kjer so z namenskimi sredstvi športnikom omogočeni izobraževalni programi in preventivne akcije.
-
25.10.2010
Rožnati oktober
Slovenski športniki prispevajo k širšemu ozaveščanju javnosti o bolezni raka na dojkah.
-
24.3.2006
Krimovke z akcijo ŠSŠ
Odmevna akcija "Glavo gor! Rak - poglej mu v oči in zmagaj tudi ti" se je na pobudo Sindikata profesionalnih nogometašev Slovenije (SPINS) začela že lani oktobra na reprezentančni nogometni tekmi med Slovenijo in Škotsko.
Skupaj za dobro nogometa
Prednostni in pomankljivosti projekta
Prednosti
Slovenska nogometna reprezentanca je s svojimi uspehi dvignila nogomet na višjo raven kot kadarkoli prej. Slovenski reprezentanti, ki zelo uspešno igrajo v tujini, so nekoč igrali v 1.SNL, s čimer dajejo dober zgled tudi ostalim igralcem, da se s trdim delom da uspeti.
Vsekakor ne smemo pozabiti na športno infrastrukturo, ki že sedaj omogoča obisk povsem drugačnemu profilu navijača kot nekoč. Stadioni pri nas lahko postanejo pravi družinski in ne več navijaško usmerjeni hrami. Stadioni v Celju, Stožicah, Lendavi, Domžalah, Kopru, Ajdovščini in seveda Mariboru so moderni in prilagojeni našim razmeram, s projektom Skupaj za dobro nogometa pa si bomo prizadevali, da jih lahko napolnimo.
Profesionalni nogometaš s sodelovanjem pri projektih pridobiva večjo samozavest, povezanost z lokalnim okoljem ter posledično postane tudi bolj pripaden klubu. Po drugi strani pa je ta isti nogometaš ostane bolj realen, saj preko projektov spoznava področja, ki so mu bile do tedaj nepoznana ali pa ni imel priložnosti priti z njimi v stik.
Klub začne posledično pridobivati gledalce, ki ne prihajajo na stadion zgolj zaradi nogometa, temveč tudi zato, ker bi radi videli na delu človeka (nogometaša), ki je polepšal dan otroku, pomagal pri urejanju okolice ali pa obiskal invalida v bolnici. Klub tako pridobiva nove člane na drugačen način, v širšem družbenem smislu ter s pristopom, ki si ga prej ni mogel privoščiti.
Pomankljivosti
Med izvajanjem projekta lahko pride do trenutka, ko bodo klubski funkcionarji in delavci preobremenjeni. Že sedaj večkrat opazimo, da jih je premalo za izvrševanje tekočih zadev v klubih.
Prav zaradi prezaposlenosti posameznikov z vsakdanjimi opravili v klubih ter na Združenju prvoligašev, je SPINS pripravljen pomagati pri vseh organizacijskih ter izvedbenih nalogah. Ko bodo nogometaši ter klubi začutili, da aktivnosti nemoteno tečejo z dobro komunikacijo in organizacijo, se bo SPINS umaknil ter nadaljeval z nadgradnjo teh aktivnosti na nacionalni ravni in morda tudi prek naših meja.
Želja vseh nas je, da v te projekte začnemo vključevati bivše nogometaše, ki so pripravljeni delati in pomagati v projektu »Skupaj za dobro nogometa«.